آنالیز کلمات کلیدی

کلمات کلیدی برای سئوی سایت را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب کلمات کلیدی موضوع بسیار مهمی در یک پروژه طراحی سایت است که تمام سئوکاران مبتدی و حرفه ای اهمیت آن را بطور دقیق می دانند. اما چگونه بهترین کلمات کلیدی یک کسب و کار را پیدا کنیم؟ چه ابزارهایی برای آنالیز کلمات کلیدی وجود دارد؟ ارزش سایت سئو شده در هر کلمه کلیدی را چگونه محاسبه کنیم؟

تحلیل کلمات کلیدی با استفاده از google keyword planner

ابزار google keyword planner یک ابزار بسیار قدرتمند برای آنالیز کلمات کلیدی است که با استفاده از آن می توان به طور کلمات با ارزش برای سئو را شناسایی کرد. این ابزار در دسترس عموم نیست و برای استفاده از آن باید اکانت اختصاصی گوگل ادز داشته باشید. اگر دسترسی به این ابزار را ندارید از طراح سایت خود بخواهید قبل از شروع به انجام سئو، کلمات کلیدی کسب و کار شما را بررسی نماید.

جمع آوری کلمات کلیدی: قبل از استفاده از google keyword planner با جستجو در گوگل و مشاهده پیشنهادات گوگل یک مجموعه گسترده از کلمات کلیدی را جمع آوری کنید. (حداقل 50 کلمه یا عبارت کلیدی)، درواقع عبارتهای کلیدی که می خواهید سئوی آنها را آنالیز کنید را لیست کنید تا بتوانید تک تک آنها را با keyword planner بررسی کنید. اگر این کلمات را در اکسل وارد کنید کارتان راحتتر خواهد بود.

پس از ان تک تک کلمات کلیدی را وارد keyword planner کنید و نتایج را تحلیل کنید. این ابزار اطلاعات زیر را درباره هر عبارت کلیدی به شما می دهد که تحلیل هر یک می پردازیم.

میانگین میزان جستجو: مشخص می کند که عبارت کلیدی وارد شده در 12 ماه گذشته بطور میانگین ماهانه چقدر جستجو داشته است. این فاکتور یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در ارزش سئوی یک عبارت کلیدی است. تعداد جستجو بیشتر = ارزش بالاتر

میانگین هزینه هر کلیک در سرویس تبلیغات کلیکی گوگل: این فاکتور به شما می گوید که اگر شما در آن کلمه کلیدی بخواهید از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید در 30 روز آینده چقدر هزینه برای شما خواهد داشت. به این معنی که اگر شما بجای سئوی سایت از سرویس گوگل ادز استفاده کنید چقدر هزینه باید متحمل بشید. پس می توان گفت با این اطلاعات می توان هزینه فرصت سئوی آن کلمه کلیدی را محاسبه کرد. بنظر من همین فاکتور به تنهایی برای انتخاب کلمه کلیدی کفایت می کند. الگوریتم محاسبه هزینه ادز گوگل دقیقا بر اساس میزان بازدهی آن کلمه تعیین می شود. کلمات با ارزشتر رقابت بیشتری دارند و کلمات پررقابت هزینه ادز بیشتر!  پس اگر هزینه ادز یک عبارت کلیدی بالا باشد به معنای با ارزش بودن سئوی آن کلمه است.

تحلیل کلمات کلیدی با هوش مالی خودتان یا مشاوران دیجیتال مارکتینگ

برخی از عبارت های کلیدی با وجود جستجوی زیاد ممکن است ارزش بازاری زیادی نداشته باشند. بعنوان مثال برای کسی که در حوزه فروش آنلاین کتاب قصد طراحی سایت و سئو را دارد، عبارت “خرید آنلاین کتاب” با ارزشتر از عبارت “کتاب” خواهد بود. حال آنکه ممکن است جستجوی عبارت “کتاب” بسیار بیشتر از “خرید آنلاین کتاب” باشد. پس باید به معنای کلمات نیز توجه کنیم و ببینیم آیا جستجوکنندگان کلمات آیا مشتری کسب و کار شما هستند یا خیر!