فاکتورهای سئو 2020

شش فاکتور اصلی سئو در سال 2020

فاکتورهای بسیار زیادی در بهینه سازی سایت وجود دارد که میزان تاثیر هریک از آنها بسیار متفاوت از یکدیگر است. برخی از این فاکتورها بسیار مهم و حیاتی هستند و بدون رعایت آنها، وبسایت شما شانس زیادی برای حضور در نتایج اول جستجوی گوگل نخواهد داشت. از طرفی فاکتورهای نسبتا زیادی نیز وجود دارد که علی رغم اینکه در بسیاری از مقالات به آنها اشاره شده اهمیت چندانی در سئوی سایت ندارند و تمرکز وسواسانه برروی این فاکتورها زمان شما را به هدر خواهد داد. در ادامه به بررسی مهمترین فاکتورهای موثر در بهینه سازی سایت و سئو می پردازیم.

۱- کیفیت محتوایی صفحه مورد نظر

کیفیت محتوای سایت یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده در رتبه بندی سایت ها می باشد. برای یک سئوی حرفه ای و ماندگار بیشترین انرژی خود را صرف تولید محتوای مناسب کنید. شاید بتوان در کوتاه مدت با استفاده از کَلَک های سئویی سایتی را وارد صفحه اول گوگل کرد اما در بلندمدت این محتوا و کیفیت سایت است که تعیین کننده رتبه بندی ها است. سایت شما باید لیاقت حضور در صفحه اول را داشته باشد. فاکتورهای زیر به نوعی مشخص کننده کیفیت محتوای سایت هستند:

الف- محل های درج کلمه کلیدی: اهمیت محتوای متنی سایت بر اساس تگ عناوین (h1,h2,h3,h4,h5,h6) شناسایی می شود. h1 با ارزش ترین و اولین عنوان وبسایت می باشد. بسیار مهم است که کلمه کلیدی شما عینا در تگ عنوان h1 درج شده باشد. کلمه کلیدی شما می بایست در h1 و اولین پاراگراف سایت عینا نوشته شده باشد. پس از آن سعی کنید در تمام پاراگراف ها و تگ های عناوین بعدی نیز از کلمات کلیدی و یا مترادف آن استفاده نمایید. نگران این نباشید که با استفاده زیاد کلمه کلیدی گوگل شما را جریمه کند. اگر محتوایتان معنادار باشد و پشت سرهم کلمه کلیدی را بدون منطق تکرار نکنید مشکلی برای سایت شما پیش نمی آید. شما می توانید در هر پاراگراف یک یا دو بار از کلمه کلیدی استفاده نمایید. محل قرار گرفتن کلمات کلیدی فاکتور بسیار مهمی است.

ب- مرتب بودن تگ عناوین (h1,h2,h3,h4,h5,h6): می بایست سلسله مراتب عنوان در هر صفحه از سایت رعایت شود. h1 مهمترین و اصلی ترین عنوان می باشد و h6 پایین ترین عنوان. h2 نباید بالاتر از h1 قرار بگیرد. نمی توان بلافاصله بعد از h1 از تگ h3 استفاده کرد. اصول مشخص و استانداردی برای استفاده از تگ عنوان وجود دارد که بطور دقیق باید آنرا رعایت نمایید.

ج- کیفیت محتوای متنی، تصاویر، ویدئو و … از نظر کاربران: باید محتوایی را تولید کنید که برای کاربران جذابیت داشته باشد. گوگل الگوریتم هایی دارد که می تواند میزان محبوبیت محتوا را بسنجد. پس تمام انرژی خود را صرف تولید محتوای با کیفیت نمایید تا سایت شما رشد کند. محتوای با کیفیت در موضوعات مختلف، تعاریف و معیارهای متفاوتی دارد که باید ذائقه کاربران کسب و کار خودتان را دقیق آنالیز کنید. به یاد داشته باشید هیچوقت از محتوای کپی شده استفاده نکنید.

د- چگالی کلمه کلیدی: تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی باید مناسب طول متن باشد. سعی کنید در هر پاراگراف یک یا دوبار از کلمه کلیدی یا مترادف آن استفاده نمایید.

الف- url صفحه: آدرس هر صفحه ای از سایتتان با یک url مشخص می شود که بعد از آدرس اصلی سایت به همراه /نوشته می شود. سعی کنید کلمه کلیدی در url صفحه وجود داشته باشد. اینکار تاثیر زیادی در سئوی سایتتان دارد.

۲- ارجاعات

بسیار بعید به نظر می رسد که کاربران شما با تایپ دقیق آدرس دامنه وارد سایت شما شوند. شما از ۱۰۰۰ سایت اخیری که بازدید کردید بعید می دانم حتی یکی از سایت ها را با وارد کردن آدرس دامنه وارد شده باشید. حتی وبسایت های بزرگ مانند دیوار، دیجی کالا و … نیز معمولا کاربران با سرچ فارسی نام سایت یا سرچ انگلیسی بدون پسوند دامنه digikala یا divar در گوگل و کلیک بر روی سایت وارد آن می شوند. پس عمده کاربران ما از روش های دیگر وارد سایت ما خواهند شد. درواقع کاربران از طریق وبسایت ها و اپلیکیشن ها و ابزارهای مختلف به سایت شما ارجاع داده می شوند. این ارجاعات جز جدانشدنی سئوی سایت می باشد. با استفاده از این ارجاعات (لینک ها) می توانید به سرعت وارد رتبه های اول گوگل شوید.در زیر به بررسی این موضوع پرداخته ایم:

الف- ریپورتاژ آگهی با لینک فالو: یکی از تاثیر گذارترین عوامل در سئوی سایت دریافت لینک از وبسایت های دیگر از طریق ریپورتاژ آگهی می باشد. به این صورت که شما با پرداخت هزینه به یک سایت معتبر، محتوایی درخصوص کلمه کلیدی مورد نظرتان در آن سایت منتشر می کنید و کلمات کلیدی استفاده شده در متن را به سایت خود لینک (فالو) می کنید. همه سئوکاران حرفه ای تاثیر شگرف این فاکتور بر روی سئو را تجربه کرده اند.

ب- تبلیغات بنری در وبسایت های دیگر: می توانید در موضوع کسب و کار خود تبلیغی بصورت بنر در وبسایت های دیگر منتشر نمایید که با کلیک بر روی بنر، کاربران به سایت شما منتقل شوند. این عامل نیز تاثیر خوبی (نه به اندازه ریپورتاژ) در سئوی سایت دارد.

د- لینک گذاری در صفحات داخلی سایت: فرآیند ریپورتاژ و بنر را می توانید داخل سایت خود نیز انجام دهید. به گونه ای که لینک صفحات مختلف را در یکدیگر قرار دهید تا موجب رشد صفحات سایتتان شود. اینکار باید با دقت زیاد و رعایت اصول انجام شود. زیاده روی در تولید لینک داخلی ممکن است مخرب باشد.

ج- گوگل ادز: یکی دیگر از روش های ورود کاربران به سایت شما تبلیغات در گوگل است. متاسفانه باید بگویم زمانی که شما صفحه ای از سایتتان را در گوگل تبلیغ می کنید سئوی آن صفحه تضعیف می شود. اگر قصد دارید بر روی سایتتان هم فرآیند سئو انجام دهید و هم از گوگل ادز استفاده کنید باید راه حلی برای مشکل ذکر شده پیدا کنید. اگر راه حل این مشکل را همانند بنده پیدا کردید در اختیار کسی قرار ندهید. چرا که بسیار با ارزش است. اکثر سئوکاران حرفه ای نیز راه حلی برای این مشکل ندارند و سعی می کنند با تقویت فاکتورهای دیگر، این مشکل را پوشش بدهند. و یا حتی ممکن است تاکنون متوجه تاثیر منفی گوگل ادز بر سئوی سایت نشده باشند.

د- شبکه های اجتماعی: شما می توانید در شبکه های اجتماعی آدرس سایت خود را درج کنید و کاربران را از شبکه های اجتماعی به سایت خود منتقل کنید. ورود کاربران از طریق شبکه های اجتماعی به سایت شما یک سیگنال مثبت از عملکرد سایت شماست و تاثیر مثبتی بر سئوی سایت دارد. بویژه اگر این شبکه های اجتماعی وابسته به گوگل باشد. مانند اینستاگرام

ه- سرچ گوگل: یکی دیگر از روش های ورود کاربران به سایت شما خود گوگل هست. اگر سایت شما سئو شود و در نتایج اول جستجوی گوگل قرار بگیرید کاربران وارد سایت شما خواهند شد. چنانچه بتوانید CTR سایت خود را افزایش دهید سئوی سایت شما بواسطه سئوی اولیه رشد خواهد کرد. یعنی خود سئو روی سئو تاثیر خواهد گذاشت و سایت خود به خود رشد خواهد کرد. داشتن اسنیپت جذاب و توضیحات متای منحصر به فرد می تواند CTR سایت را بهبود ببخشد. اما اگر CTR سایت کم باشد ممکن است باوجود اینکه در صفحه اول گوگل باشید سایت شما به صفحات پایین تر منتقل شود. بعد از راهیابی به صفحه اول گوگل، CTR مهمترین معیار گوگل برای حفظ و ارتقا جایگاه شما در صفحه اول می باشد.

CTR نسبت تعداد کلیک به میزان نمایش شما در نتایج گوگل گفته می شود. یعنی اگر در کلمه کلیدی مشخصی از 100 سرچ انجام شده که سایت شما نیز در بین نتایج نمایش داده شده، 20 کلیک راهی سایت شما شود،CTR سایت شما در آن کلمه 0.2 یا 20 درصد می باشد.

و- یک لینک و سایر ارجاعات: خرید بک لینک نیز یکی دیگر از روش های سئوی خارجی سایت است که بنده خیلی توصیه نمی کنم. بهتر است بجای بک لینک از ریپورتاژ استفاده نمایید.

۳- رفتار کاربران در سایت شما

اساسا ممکن است سایت شما بدون حتی یک بازدید به صفحه دوم گوگل راه پیدا کند. اما رشد سایت و قرار گرفتن در لینک های اول و دوم و سوم صفحه اول و حفظ جایگاه خود در بلند مدت، بیش از اندازه به رفتار کاربران سایت شما بستگی دارد. گوگل از سیگنال هایی که از رفتارهای کاربران شما می گیرد می تواند ارزش سایت شما را در آن کلمه کلیدی بسنجد و طبق آن جایگاه شما را تغییر دهد. در ادامه مهمترین این رفتارها توضیح داده شده است.

الف- نرخ کلیک به مشاهده (CTR): به تجربه مشاهده کرده ام که پس از حضور سایت در صفحه اول، مهمترین عامل برای حفظ جایگاه و صعود سایت از لینهای پایینی صفحه اول به لینک های یک و دو و سه صفحه اول، CTR می باشد. در فاکتور شماره 2 (در بالا) توضیحات بیشتری در این باره ذکر شده است.

ب- بازدید کاربران از صفحات داخلی سایت شما: چنانچه بیشتر کاربران پس از ورود به سایت شما از صفحات دیگر سایتتان نیز بازدید نمایند، یک امتیاز مثبت برای سایت شما محسوب می شود. این ویژگی توسط متغیری به اسم Bounce Rate یا نرخ پرش سنجیده می شود. هرچقدر نرخ پرش سایت پایین تر باشد نشانه مثبتی برای وضعیت سایت است. لازم به ذکر است در ماه های اخیر این فاکتور اهمیت خود را در رتبه بندی گوگل اندکی از دست داده است.

ج- مدت زمان حضور در سایت: هر چه میانگین مدت زمان حضور کاربران در سایت بیشتر باشد موجب بهبود سئوی سایت خواهد شد. این رتبه بندی بصورت نسبی بر اساس میزان محتوای سایت سنجیده می شود. صفحاتی که محتوای آنها طولانی نیست طبیعی است که میانگین زمان حضور کاربران در آن کم باشد. لذا گوگل مقدار محتوای سایت را نیز در این محاسبه در نظر می گیرد.

د- سایر عملیاتی که کاربران در سایت شما انجام می دهند: ممکن است کاربران در سایت شما عملیاتی مانند تکمیل فرم، مشاهده ویدئو، خرید، دانلود، ثبت نام و … انجام دهند که هر یک می تواند به نوعی در سئوی سایت شما تاثیر مثبتی داشته باشد.

۴- سرعت لود سایت

الف- بهینه سازی تصاویر: با استفاده از ابزارهایی مانند tinypng می توان حجم تصاویر را بدون افت کیفیت تا 80 درصد کاهش داد. بهینه سازی تصاویر تاثیر بسیار زیادی در سرعت بارگذاری سایت دارد. همچنین درنظر داشته باشید ابعاد تصویر بزرگتر از ابعاد نمایش  آنها در سایت نباشد.

ب- بهینه سازی کدهای css، جاوا اسکریپت: اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای طراحی وبسایت خود استفاده می کنید، توصیه می کنم افزونه wp rocket را برای بهینه سازی کدها و کاهش زمان بارگذاری سایت استفاده نمایید.

ج- کیفیت هاست: کیفیت هاست شرکت هایی که در کشور عزیزمان سرویس میزبانی (هاست) ارائه میدهند هیچ ارتباطی به نام و آوازه و قدمت آنها ندارد. سعی کنید با پرس و جو از متخصصین در این زمینه هاست خود را انتخاب نمایید.

د- استفاده از cdn: برای افزایش سرعت بارگذاری سایت خود می توانید از cdn استفاده کنید. اگر وبسایت شما مخصوص کاربران ایرانی است، با انتخاب هاست مناسب، نیازی به استفاده از cdn نیست و تاثیر چندانی نخواهد داشت.

ه- تعداد درخواست ها از دیتابیس: کاهش تعداد درخواست دیتابیس تاثیر چشم گیری در سرعت لود سایت دارد. wp rocket افزونه بسیار مناسبی برای کاهش تعداد درخواست های دیتابیس است.

و- امکانات و ماژول های سایت: هرچقدر امکانات یک وبسایت بیشتر باشد این احتمال می رود که حجم سایت و تعداد درخواست های دیتابیس بیشتر بوده و به طبع آن سرعت لود سایت کاهش پیدا کند. اگر نیاز ضروری به امکانات اضافی در سایت ندارید، سایت خود را به ساده ترین حالت طراحی کنید.

۵- کیفیت سایت از نظر ظاهر، واکنش گرایی و کاربرپسندی

الف- واکنش گرایی یا ریسپانسیو بودن: keyword planner یک ابزار بسیار با ارزش گوگل است که اطلاعات بسیار مناسبی درباره جستجوی کلمات کلیدی به شما میدهد. یکی از این اطلاعات میزان سرچ کلمات کلیدی به تفکیک نوع دستگاه (موبایل / تبلت / دسکتاپ) می باشد. یک نتیجه بسیار عجیبی که من در بررسی کلمات کلیدی با keyword planner مشاهده کردم این بود که در اکثر کلمات کلیدی، بیش از 80 درصد جستجوها از طریق موبایل انجام می شود. به همین دلیل واکنشگرا بودن سایت، یک جز جدانشدنی از مقوله طراحی سایت و سئو می باشد.

ب- ظاهر زیبا و ساده: کاربران، سایت های شلوغ با امکانات زیاد و دسته بندی نشده را اصلا دوست ندارند. اگر سایت های موفق ایران و دنیا را بررسی کنید میبینید که طراحان آنها هیچ علاقه ای به استفاده از افکت های زیبا ندارند و وبسایتشان را به ساده ترین شکل ممکن طراحی کردند. مانند google.com (رتبه 1 الکسا در ایران و در دنیا). 

ج- کاربرپسندی: شک ندارم چیزی که باعث افزایش درآمد شما از سایت می شود، کیفیت محتوایی و ساختاری سایت هست نه میزان استفاده از تکنیکها و کَلَکهای سئو. سایتی که با کَلک های سِئویی به صفحه اول راه پیدا می کند دائماً نیازمند تزریق پول و خرید بک لینک برای باقی ماندن در صفحه اول است. اما یک وبسایت استاندارد و کاربرپسند حتی اگر رها شود خود به خود رشد می کند؛ بدون 1 ریال هزینه اضافی! سئو کردن یک سایت با تقلّب، بزرگترین خیانتی است که یک طراح در حق پیمانکار می تواند بکند. سایت شما باید شایستگی حضور در صفحه اول را به پشتوانه محتوا و ساختار خوب داشته باشد تا در صفحه اول بماند؛ ضمنا هدف ما صرفا راهیابی به صفحه اول گوگل نیست. افزایش درآمد از سایت هدف اصلی ماست. یک سایت غیر بهینه برای کاربر در صفحه اول گوگل، فقط برای شما بازدید به همراه خواهد داشت نه درآمد!

۶- کیفیت دامنه

بنظر می رسد گوگل تعریف متفاوت تری از کیفیت دامنه دارد و صرفا domain authority را مبنای سنجش کیفیت دامنه نمی داند. فاکتورهای زیر جز مهمترین فاکتورهایی هستند که می توان در دسته “کیفیت دامنه” آنها را قرار داد:

الف- ارتباط دامنه با کلمات کلیدی: اگر موضوع وبسایت شما محدود و متمرکز است می توانید از ارتباط های تعریف شده گوگل برای انتخاب دامنه استفاده کنید. این ارتباط ها برای گوگل تعریف شده هستند: قرار گیری کلمه کلیدی در دامین / قرارگیری کلمه کلیدی در دامین به صورت فینگیلیش/ قرارگیری مترادف کلمه کلیدی در دامین / قرارگیری ترجمه انگلیسی کلمه کلیدی در دامین

ب- تاریخ انقضاء دامنه: گوگل بین وبسایتی که تنها چند ماه از تاریخ انقضا دامنه آن باقی مانده با وبسایتی که 5 سال دیگر منقضی می شود تفاوت قائل است. لذا می توانید با تمدید دامنه خود تا چند سال این فاکتور را ارتقاء دهید.

ج- سن دامنه: گوگل همواره احترام بیشتری به وبسایت های قدیمی تر قائل است. وبسایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند برای قرار گرفتن در صدر نتایج جستجو باید از نظر سایر فاکتورها بسیار بالاتر از وبسایت های قدیمی تر باشند. اگر سن دامنه شما کمتر از دوماه است انتظار زیادی از گوگل نداشته باشید.