قرارداد طراحی سایت و سئو

نکاتی که قبل از عقد قرارداد طراحی سایت و سئو باید بدانیم!

اگر می خواهید پروژه طراحی سایت و سئو خود را به یک شرکت طراحی سایت یا یک طراح سایت بسپارید باید بسیار هوشمندانه عمل کنید تا نتیجه مناسبی از این سرمایه گذاری عایدتان شود. چرا که در راهی قدم می گذارید که احتمالا هیچگونه اطلاعاتی درباره آن ندارید. برای داشتن یک نتیجه خوب و پرسود از پروژه طراحی سایت و سئو، نیازی به دانستن نکات تکنیکی و پیچیده طراحی سایت نیست. نکاتی که در این زمینه لازم دارید را در این بخش بطور خلاصه بیان کرده ام تا پیمانکاران عزیز با آگاهی بیشتر طراحی و سئوی سایت خود را سفارش دهند.

1- ارزش گذاری یک پروژه طراحی سایت و سئو / انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو

دقیقا تعریف من از موفقیت در یک پروژه طراحی سایت و سئو این است که بتوانیم بسیار بیشتر از پولی که برای طراح سایت پرداخت می کنیم، درآمد کسب کنیم. یعنی اگر 10 میلیون تومان برای سایت هزینه کنیم بتوانیم بیش از 50 میلیون تومان کسب درآمد کنیم. این تعریف، استراتژی اصلی ما در این مقاله است. متاسفانه در بسیاری از پروژه های سئو که بصورت واسپاری به شرکت های طراحی سایت انجام می شود نتیجه غیر از این است. این موضوع علت های مختلفی می تواند داشته باشد اما 2 دلیل اصلی آن این موارد هستند: 1-انتخاب غلط کلمات کلیدی   2-هزینه ای که پرداخت می کنید بیشتر صرف پورسانت شرکت های طراحی سایت شود تا طراحی و سئوی سایت شما! اگر کلمات کلیدی به درستی انتخاب شود و به اندازه ای که پرداخت می کنید بر روی سایت شما کار شود بدون شک یک نتیجه خیره کننده از تجربه سایت سئو شده خواهید داشت. اما چگونه هزینه واقعی یک پروژه سئو را تخمین بزنیم. همراه من باشید…

انتخاب کلمات کلیدی: اصولا یک پروژه سئو با انتخاب کلمات کلیدی تعریف می شود. برای اینکه بتوانیم بهترین کلمات کلیدی کسب و کار خودمان را پیدا کنیم باید به ابزار Google Keyword Planner دسترسی داشته باشیم. بدون بررسی کلمات کلیدی، نباید پروژه سئو کلید بخورد. برای دسترسی به ابزار Google Keyword Planner شما باید اکانت اختصاصی Google AdWords داشته باشید. اما اگر ندارید حتما از طراح خود بخواهید کلمات کلیدی پیشنهادی شما را با ابزار Google Keyword Planner بررسی کند. این ابزار اطلاعات زیر را در اختیار شما می گذارد:

 • میزان دقیق جستجو یک عبارت کلیدی مشخص در ماه های گذشته (در هر بازه زمانی دلخواه)
 • تقسیم بندی جستجو کنندگان بر اساس دستگاه (موبایل / تبلت / کامپیوتر یا لپ تاپ)
 • تخمین هزینه قرارگرفتن سایت در صفحه اول گوگل از طریق Google AdWords (تبلیغات کلیکی گوگل) در ماه های آینده (در هر بازه زمانی دلخواه): یعنی اگر سایت را بخواهیم از طریق گوگل ادز (نه سئو) وارد صفحه اول گوگل کنیم در یک ماه آینده چقدر هزینه خواهد داشت.
 • کلی اطلاعات دیگر که فعلا نیازی به آنها نداریم.

با آنالیزی که برای کلمه کلیدی “جراحی بینی” انجام داده ام نتایج زیر حاصل شده که در تصویر زیر نیز می توانید مشاهده نمایید:

 • میانگین جستجو “جراحی بینی” در 12 ماه گذشته : ماهانه 1600 جستجوی یکتا
 • بیش از 80 درصد جستجو از طریق موبایل بوده
 • اگر وبسایت را از طریق گوگل ادز در صفحه اول گوگل قرار دهیم در 30 روز آینده 1300 کلیک راهی سایت خواهد شد؛ با هزینه TRY400 (لیر ترکیه) معادل یک میلیون و صد هزار تومان. یعنی اگر بجای سئو از گوگل ادز برای ورود به صفحه اول گوگل در کلمه “جراحی بینی” استفاده کنیم ماهیانه حدود یک میلیون و صدهزار تومان هزینه خواهد داشت. یعنی می توان گفت هزینه فرصت سایت سئو شده در کلمه “جراحی بینی” ماهیانه یک میلیون و صد هزار تومان است. یعنی می توانید بجای اینکه هزینه ای برای سئوی سایت پرداخت کنید، ماهیانه با پرداخت یک میلیون صد هزار تومان به گوگل ادز، سایت خود را در صدر نتایج جستجو مشاهده کنید. بنظرم با این ابزار کاملا ارزش سئوی یک کلمه کلیدی را می توان درک نمود. من برای هزینه سئوی همچین کلمه کلیدی، مبلغ 5 الی 7 میلیون تومان را پیشنهاد می کنم.
 • این در حالی است که ارزش سئوی کلمات کلیدی “عمل دماغ” 15 هزار تومان در ماه، و “عمل بینی” دومیلیون و چهارصد هزار تومان در ماه است، پس با حدس و گمان نمی توان ارزش سئوی کلمات را تخمین زد.
آنالیز کلمات کلیدی در سئوی سایتآنالیز کلمات کلیدی در سئوی سایت

پس می توان گفت با استفاده از ابزار Google KeyWord Planner میتوان علاوه بر شناسایی کلمات کلیدی مناسب کسب و کارمان، ارزش هر کلمه کلیدی را نیز تخمین بزنیم.

2- انتخاب طراح سایت یا شرکت طراحی سایت

پروژه طراحی سایت، یک پروژه مقطعی نیست که در یک بازه زمانی کوتاه به اتمام برسد. تا زمانی که سایت شما پا بر جاست شما به طراح نیاز خواهید داشت. اگر طراح شما از CMS ، قالب و پلاگین های معروف و مطرح دنیا برای طراحی سایت استفاده نکند و بخواهید طراح یا پشتیبان سایت خود را در آینده عوض کنید احتمالا مجبور شوید سایت خود را از اول طراحی کنید. پس می توان گفت در اینجا دو موضوع اهمیت پیدا می کند: اول – انتخاب طراح سایتی که بتوانید مدت ها با او تعامل کنید. دوم- سایت شما به گونه ای طراحی شود که کمترین وابستگی به طراح داشته باشد. من در پروژه های طراحی سایت و سئو از ابزارهایی استفاده می کنم که جنرال و استاندارد بوده و در بین طراحان حرفه ای کاملا شناخته شده باشد تا پیمانکاران عزیز کمترین وابستگی را به طراح داشته باشند. همچنین انتخاب بین اینکه پروژه طراحی سایتتان را با یک شرکت طراحی سایت شروع کنید یا مستقیما با یک طراح قرارداد ببندید، می تواند تاثیر زیادی در هزینه طراحی شما داشته باشد.

3- قرارداد و توافقات / فاکتورهای مهم در طراحی سایت

 • در یک توافق نامه طراحی سایت و سئو، پارامترهایی می بایست تعیین گردد تا طراح مطابق آن پارامترها سایت را طراحی نموده و تحویل دهد. این پارامترها باید به گونه ای باشند که قابل ارزیابی و آنالیز باشند. طراح نیز متعهد باشد پارامترهای توافق شده را عینا در سایت پیاده سازی کند. برخی از مهمترین پارامترها شامل موارد زیر می باشد:
 • CMS (سیستم مدیریت محتوا ): باید مشخص شود که سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوا طراحی خواهد شد. برای وبسایت های شرکت، شخصی، پزشکی، آموزشی و امثال اینها بهترین پیشنهاد وردپرس می باشد.
 • امکانات سایت: مشخص نمایید که چه امکاناتی (از قبیل اسلایدر، فرم استخدام، سیستم رزرو آنلاین، درگاه پرداخت، ثبت نام کاربر و …) می خواهید بر روی سایت داشته باشید.
 • تست سایت با GtMetrix : جی تی متریکس یک ابزار قدرتمند و استاندارد برای آنالیز سایت می باشد. مشخص نمایید که سایت از این تست سربلند (امتیاز A یا B) بیرون بیاید. اگر میانگین امتیاز دریافتی از GtMetrix برابر C یا کمتر باشد سایت شما واقعا بد طراحی شده است. و اگر امتیاز A را دریافت کند مطمئن شوید از نظر کدنویسی و بهینه سازی داخلی سایت شما خیلی عالی طراحی شده است.
 • کلمات کلیدی: دقیقا مشخص نمایید در چه کلمات کلیدی می خواهید سایت شما در صفحه اول گوگل قرار بگیرد.
 • گرافیک سایت: ممکن است تفاوت زیادی بین سلیقه شما و طراح وجود داشته باشد و این موضوع مشکل ساز شود. قبل از شروع پروژه با گفتن آدرس چند سایت مورد پسند خود، طراح را به سلیقه خودتان آشنا کنید.
 • مدت زمان اجرای پروژه: مشخص کردن زمان دقیق اجرای پروژه به تفکیک پروژه طراحی و پروژه سئو یکی از بندهای مهم قرارداد طراحی سایت می باشد.
 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت
 • تحویل پروژه: دقیقا مشخص شود که تحویل پروژه به چه صورت انجام خواهد شد. پسوورد هاست و دامین در اختیار پیمانکار قرار خواهد گرفت یا خیر.
 • پشتیبانی: بعد از اتمام پروژه طراحی و سئو، پشتیبانی سایت بسیار موضوع مهمی است. دقیقا توافق کنید که پشتیبانی شامل چه مواردی خواهد بود. چند ماه بصورت رایگان است. و بعد از آن هزینه ماهانه آن چقدر است.

با مشخص نمودن موارد بالا و مکتوب کردن آن می توانید یک قرارداد استاندارد در طراحی سایت و سئو داشته باشید و در پایان تمامی بندها را بررسی نمایید که به درستی انجام شده یا خیر!

اگر این مقاله برای شما مفید بود از صفحه آموزش طراحی سایت نیز دیدن فرمایید > آموزش طراحی سایت